13 Wykłady

13.1 Propaganda wczoraj i dziś

prof. UAM dr hab. Monika Obrębska1

1Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Wydział Psychologii i Kognitywistyki

Abstrakt

Propaganda rozumiana jest jako masowe wywieranie wpływu poprzez manipulację symbolami, obrazami i sloganami. Występuje w ustrojach totalitarnych, gdzie środki masowego przekazu mają charakter zmonopolizowany przez państwo, uważa się ją za jeden ze sposobów sprawowania władzy w społeczeństwie masowym. Celem wykładu będzie omówienie funkcji, jakie pełni propaganda dla funkcjonowania państwa oraz środków językowych, którymi się posługuje. Analizie i dyskusji poddane zostaną przykłady historyczne nowomowy propagandowej (propaganda nazistowska, język PRL-u, przemówienia Edwarda Gierka) oraz ich aktualne odpowiedniki.


13.2 Z powrotem w dżungli? Wyzwania dla świata po 24 lutego

prof. dr hab. Radosław Fiedler1

1Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa

Abstrakt

Celem wystąpienia jest omówienie zagrożeń, ale także możliwości rysujących się po 24 lutego, a mianowicie nakreślenie skutków agresji Federacji Rosyjskiej przeciw Ukrainie. Ponadto przedstawiona zostanie krytyczna analiza teorii realistycznej Johna J. Mearsheimera i teorii o zderzeniu cywilizacji Samuela Huntingtona. Ponadto nakreślone zostaną scenariusze związane z dynamiką zmian w środowisku międzynarodowym.


13.3 Czy żyjemy w erze paranoi? Psychologia teorii spiskowych w dobie pandemii

dr Michał Kosakowski1

1Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Wydział Psychologii i Kognitywistyki

Abstrakt

Pandemia COVID-19 i związane z nią zjawiska z obszaru zdrowia publicznego ożywiły zainteresowanie zjawiskiem teorii spiskowych i jego społecznymi konsekwencjami. Teorie spiskowe poddające w wątpliwość oficjalne stanowiska instytucji publicznych i środowiska naukowego w kwestii szczepień na stałe zagościły w debacie publicznej.


13.4 Psycholog w czasach nowych wyzwań

dr Jadwiga Łuczak-Wawrzyniak1

1Polskie Towarzystwo Psychologiczne

Abstrakt

W związku ze zmianami społecznymi ostatnich trzech lat przed psychologiem praktykiem pojawiły się nowe wyzwania, które wiążą się ze sposobem wykonywania pracy. W referacie poruszone zostaną następujące wątki:

  1. Status zawodu psychologa i prace nad ustawą o zawodzie psychologa. W marcu 2022 r. został złożony do Sejmu projekt nowej ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów – druk sejmowy nr 2113

  2. Warunki i zasady pracy psychologa w czasie pandemii COVID-19 w ochronie zdrowia (problemy wynikające z respektowania rozporządzeń Ministra Zdrowia i wewnętrznych zarządzeń w placówkach medycznych, a dotyczących zasad bezpieczeństwa sanitarnego tj. dystans, ograniczenie bezpośrednich kontaktów z pacjentem/klientem, maseczki, dezynfekcja, osobiste środki ochrony – rękawiczki, kombinezony, teleporady w kontakcie z osobami potrzebującymi pomocy psychologicznej.

  3. Zorganizowanie przez psychologów akcji „Być bliżej” dla rodziców noworodków hospitalizowanych Klinice Neonatologii GPSK UM, którzy przez 72 dni nie mogli odwiedzać swoich dzieci.

  4. Udzielanie pomocy psychologicznej kobietom w związku z zapisem ustawy o dopuszczalności przerwania ciąży (Dz.U. 1993 nr 17 poz. 78) w przypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Omówienie tego zagadnienia w kontekście wyroku TK, który orzekł, że zapis ten jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i dotychczas obowiązującego porządku prawnego w kontekście pomocy psychologicznej udzielanej kobietom w oddziałach położniczych i neonatologicznych, a znajdujących się w sytuacjach szczególnych m.in. po poronieniu, porodzie przedwczesnym, urodzeniu dziecka chorego.

  5. Praca psychologów po wybuchu wojny na Ukrainie i przybyciu do Polski uchodźców – oczekiwania systemowe i rzeczywiste ograniczenia (problemy językowe, brak infrastruktury do pomocy psychologicznej, oczekiwanie pracy od psychologów w ramach wolontariatu). Omówienie ewentualnych psychologicznych skutków u osób im pomagającym i „zwykłych” obserwatorów działań wojennych.