Rozdział 6 Hipoteza rynku efektywnego
Hipoteza rynku efektywnego (ang. efficient market hypothesis) zakłada, że rynek finansowy (najczęściej chodzi o rynek giełdowy papierów wartościowych) jest efektywny pod względem informacji, to znaczy, że ceny na tym rynku w pełni odzwierciedlają wszystkie dostępne informacje. Konsekwencją założenia efektywnego rynku jest brak możliwości konsekwentnego i nieprzypadkowego otrzymywania wyników inwestycyjnych lepszych niż średnie rynkowe („nie da się wygrać z rynkiem”).
6.1 Trzy poziomy hipotezy rynku efektywnego
Z punktu widzenia praktycznej weryfikacji hipotezy rynku efektywnego zakłada się trzy poziomy (wersje, formy) hipotezy rynku efektynwego.
6.1.1 Słaba efektywność
Ze słabą efektywnością (ang. weak efficiency) mamy do czynienia, gdy ceny papierów wartościowych bez opóźnień i w pełni odzwierciedlają pełną informację zawartą w danych cenowych z przeszłości. Oznaczałoby to, że nie jest możliwe przewidywanie przyszłych ruchów cenowych przy użyciu danych o cenach z przeszłości (analiza techniczna nie działa).
6.1.2 Półsilna efektywność
Z półsilną efektywnością (ang. semistrong efficiency_) mamy do czynienia, gdy ceny papierów wartościowych w pełni odzwierciedlają wszystkie informacje dostępne publicznie. Oznacza to, że w celu „pokonania rynku” nie jest możliwe wykorzystanie nie tylko analizy technicznej, ale również analizy fundamentalnej wykorzystującej dane publiczne.
6.1.3 Silna efektywność
Najsilniejszy poziom hipotezy rynku efektywnego to założenie, że w cenach odzwierciedlone są również informacje niepubliczne. W takiej sytuacji nie mogliby „wygrać z rynkiem” również inwestorzy wykorzystujący w swoich analizach informacje niepubliczne, tajne (taka działalność, określana angielskojęzycznym zwrotem insider trading, jest zwykle zakazana).