4 Mitochondrijos

4.1 DNP ir rudieji riebalai

Mitochondrijų sugeneruotos protonų gradientas gali būti naudojamas ne tik ATP sintezei. Visi žinduoliai turi tam tikrą kiekį specialaus riebalinio audinio, kurio ląstelėse yra itin daug mitochondrijų. Šių mitochondrijų vidinės membranos ypatingos, nes jose cirkuliuoja baltymas termogeninas. Jo tikslas - perkelti protonus iš tarpmembraninio tarpo atgal į mitochondrijos matriksą. Atrodo, jog tuomet gradiento sukūrimas atrodo nereikalingas, bet toks protonų pernešimas generuoja šilumą!

Toks riebalinis audinys dėl mitochondrijų kiekio įgauna rudą spalvą, todėl ir vadinamas rudaisiais riebalais. Gimę kūdikiai turi apie 5% rudųjų riebalų, jog galėtų palaikyti savo kūno temperatūrą. Hibernuojantys gyvūnai taip pat turi daugiau rudojo riebalinio audinio, jog galėtų palaikyti optimalią temperatūrą.

  1. Žmogui augant rudojo riebalinio audinio kiekis mažėja. Kodėl jis reikalingas naujagimiui? 10
knitr::include_graphics("images/DNP.png")

1933 m. į rinką buvo išleistas 2.4-dinitrofenolis (DNP). Kaip ir termogeninas, jis taip pat prisijungia protonus tarpmembraninėje erdvėje ir perneša juos į mitochondrijos matriksą. DNP buvo naudojamas svorio mažinimui - kadangi mitochondrijos nebegeneruoja ATP, organizmas yra skatinamas vykdyti glikolizę ir substracinį fosforilinimą. Tai reiškia, jog DNP naudoja organizmo angliavandenius ir riebalus generuoti šilumą. Iš principo DNP yra vaistas, kai valgai kiek nori, bet vis tiek meti svorį!

Po 5 metų vaistas išėjo iš rinkos dėl vaisto pavojingumo. Kai visos jūsų mitochondrijos staiga generuoja šilumą, organizmas nespėja atsikratyti šilumos pertekliaus. Netinkama DNP dozė sukeldavo hipertermiją - žmonės pasiekdavo 44 laispnių temperatūrą. Tiesa, tai nesustabdo profesionalių bodybuilder’ių toliau vartoti DNP ir rizikuoti savo gyvybe. Bet oh well.


  1. sviestas ir taukai yra gyvūnlinės kilmės produktai.