8 Grafikų braižymas
Metus vykdėte savo eksperimentą ir pagaliau baigėte rinkti savo duomenis. Pagaliau, galvojate, galiu pasidalinti savo atradimais su kitais ir būti jauniausias mokslininkas gavęs visas mokslo premijas. Jūsų lūkesčiai visiškai pagrįsti - jūs žinote, kaip perteikti savo atradimą. Kai kiti pristato savo duomenis skritulinėmis diagramomis arba tiesiog lentelėmis, esate matę, kaip publika žiovauja. Puikiai žinote, jog jums reikia grafiko.
Realybėje nubrėžti grafiką kompiuteriu yra lengva, tačiau pradėkime nuo pirmų principų, kuriais pagrįsti visi grafikai: ir piešti ranka, ir kompiuteriu.
Šventoji taisyklių tetrada:
- X ašyje turi būti nepriklausomas kintamasis, o Y ašyje - priklausomas. Terminai priklausomas/nepriklausomas nurodo priežastinį santykį tarp dviejų duomenų. Pavyzdžiui, matuodamas šviesos absorbciją pagal medžiagos koncentraciją, nesukeliu medžiagos koncentracijos pokyčių su absorbcija, o su medžiagos koncentracija išgaunu tam tikrą absorbciją. Dėl to X ašyje turėsiu medžiagos koncentraciją, o Y ašyje jos sugertį, nes nuo koncentracijos priklauso šviesos sugertis.
- Turimame popieriaus lape reikia išnaudoti 75% vietos. Vadinasi, mano ašys turi užimti tris ketvirtadalius turimos erdvės.
- Atitinkamai, mano brėžiama tiesė/laužtinė arba bet kokia kita informacija taip pat turi užimti 3/4 nubrėžtos koordinačių sistemos.
- Nevalia nenurodyti ašių duomens ir matavimo vienetų!
Nerašytoji taisyklė:
- Jeigu iš turimų duomenų bandome nuspėti reikšmę, per koordinačių ašyje pažymėtus taškus turime piešti tiesę. Dažniausiai per taškus tiesės nebus įmanoma nubrėžti - turime brėžti tiesę taip, jog ji geriausiai atitiktų duomenų taškus. Bet jeigu duomenis tiesiog dokumentuojame vizualiai, tuomet galime sujungti taškus su laužte (laužyta tiesė) arba kreive (kreiva tiesė).
Iš principo tik tiek reikia žinoti norint nubrėžti gerą grafiką!
8.1 Užduotys
- Kuriuos iš šių kintamųjų išdėstysite x ašyje, o kuriuos – y ašyje? 12
- Eksperimento metu matavote, kiek kiaušinėlių padeda musės gavusios skirtingą vaistų dozę;
- Kiekvieną sekmadienį sekėte kritulių kiekį;
- Sekate klasiokų bėgimo greitį pagal tai, kaip dažnai jie sportuoja;
- Sekate procentą žmonių, kurie yra žemiau skurdo ribos, ir procentą žmonių, kurie gauna pašalpas.
- Nubrėžkite grafiką remdamiesi šiais duomenimis
tbl <- data.frame(c(),
c())
C3 ir C4 augalai iš IBO
Ekologijos užduotis iš IBO
sviestas ir taukai yra gyvūnlinės kilmės produktai.↩