Rozdział 6 Model CAPM
6.1 Linia rynku kapitałowego
Model CAPM zakłada, że wszyscy inwestorzy mają ten sam okres utrzymywania aktywów oraz jednakowo przewidują rozkład stóp zwrotu (oczekiwane stopy zwrotu, wariancje, kowariancje).
Zgodnie z modelem CAPM, który jest wynikiem analizy średniej-wariancji, racjonalni inwestorzy będą chcieli zbudować portfel oparty na portfelu stycznym T. Portfel styczny staje się portfelem rynkowym M, ponieważ jest on wspólny dla wszystkich inwestorów. Aby zbudować portfele o różnym poziomie ryzyka będą łączyć go portfel rynkowy z aktywami wolnymi od ryzyka. Takie portfele efektywne przedstawia linia rynku kapitałowego (CML).
Na wykresie, na którym na osi x jest odchylenie standardowe, a na osi y oczekiwana stopa zwrotu, można narysować linię rynku kapitałowego (capital market line, CML). Jest to linia prosta przechodząca przez punkt oznaczający aktywo wolne od ryzyka i portfel rynkowy M.

Rysunek 6.1: Linia rynku kapitałowego
Portfele efektywne leżą na linii rynku kapitałowego.
Formuła linii rynku kapitałowego:
E(R)=Rf+E(RM)−RfσMσ
Współczynnik kierunkowy linii rynku kapitałowego (E(RM)−Rf)/σM) to cena ryzyka (price of risk). Pokazuje ile dodatkowego zwrotu inwestorzy powinni oczekiwać od dodatkowej jednostki ryzyka mierzonego odchyleniem standardowym.
Nie wszystkie aktywa znajdują się na linii CML, nawet w stanie równowagi rynkowej. Znajdują się na niej tylko portfele efektywne.
6.2 Wycena aktywów kapitałowych CAPM
Model wyceny aktywów kapitałowych (Capital Asset Pricing Model, CAPM) może zostać wyprowadzony z analizy średniej-wariancji, założenia o efektywności portfela rynkowego oraz z założenia o istnieniu aktywa wolnego od ryzyka.
6.2.1 Równanie CAPM
Równanie modelu wyceny aktywów kapitałowych wygląda następująco:
E(Ri)=Rf+βi(E(RM)−Rf),
gdzie E(Ri) to oczekiwana stopa zwrotu z aktywa (portfela) i, Rf to stopa wolna od ryzyka, E(RM) oczekiwana rynkowa stopa zwrotu.
Różnica E(RM)−Rf nazywana jest premią za ryzyko rynkowe, a różnica E(Ri)−Rf nazywana jest premią za ryzyko aktywa i.
Ze wzoru widzimy, że premia za ryzyko aktywa i zależy od współczynnika βi.
6.2.2 Współczynnik beta
Współczynnik βi znany jest jako beta. Jest to znormalizowana kowariancja stóp zwrotu aktywa i oraz portfela rynkowego. Normalizacja polega na podzieleniu kowariancji stóp zwrotu aktywa i oraz rynkowej przez wariancję rynkowej stopy zwrotu:
βi=σiMσ2M=ρiMσiσM
Dla przypomnienia, w powyższym wzorze σiM to kowariancja pomiędzy stopą zwrotu aktywa i a rynkową stopą zwrotu, σ2M to wariancja rynkowej stopy zwrotu, σi to odchylenie standardowe stopy zwrotu aktywa i, zaś ρiM to korelacja pomiędzy rynkową stopą zwrotu a stopą zwrotu aktywa i.
6.3 Linia rynku papierów wartościowych
Linia rynku papierów wartościowych (security market line, SML) pokazuje zależność pomiędzy betą a oczekiwaną stopą zwrotu. Jest to równanie CAPM przedstawione na wykresie. W warunkach równowagi rynkowej na SML powinny leżeć wszystkie aktywa i portfele (nie tylko portfele efektywne).

Rysunek 6.2: Linia rynku papierów wartościowych
6.4 Ryzyko systematyczne i specyficzne
Według modelu CAPM rzeczywiste stopy zwrotu z poszczególnych aktywów kształtują się według następującego wzoru:
Ri=Rf+βi(RM−Rf)+ϵi
Wartość oczekiwana składnika losowego ϵi to według CAPM E(ϵi)=0.
Można wyprowadzić następujący wzór na wariancję stopy zwrotu V(Ri)=σ2i:
σ2i=β2iσ2M+σ2ϵi
Ten wzór można interpretować w ten sposób, że wariancja stopy zwrotu każdego aktywa składa się z części β2iσ2M związanej z ryzykiem rynku jako całości (ryzyko systematyczne, niedywersyfikowalne) oraz z części dywersyfikowalnej σ2ϵi (ryzyko niesystematyczne, idiosynkratyczne, specyficzne).
Część specyficzna nie jest istotna dla inwestora – jeżeli dane aktywo stanowi składnik dobrze zdywersyfikowanego portfela, w jego wycenie według modelu CAPM brane pod uwagę jest wyłącznie ryzyko systematyczne.
6.5 Model CAPM a decyzje inwestorów
Jeżeli model CAPM jest prawdziwy, najlepsza decyzja dla inwestorów to utrzymywanie portfela zbliżonego do portfela rynkowego. Stąd inwestorzy powinni chętnie korzystać z tak zwanych funduszy indeksowych, na przykład w formie tzw. ETF-ów.
Indeks Jensena i współczynnik Sharpe’a pomagają porównać rzeczywiste wyniki z założeniami modelu CAPM.
Indeks Jensena aktywa/portfela i to:
Ji=¯Ri−Rf−ˆβi(ˉRM−Rf),
gdzie ¯Ri to średnia zaobserwowana historyczna stopa zwrotu aktywa i, Rf to stopa wolna od ryzyka z tego okresu, ˆβi to oszacowana na podstawie danych historycznych beta aktywa i, a ˉRM to średnia zaobserwowana historyczna rynkowa stopa zwrotu.
Indeks Jensena pokazuje, czy zwrot z danego aktywa (portfela, funduszu) jest wyższy (J>0) czy niższy (J<0) niż zwrot wynikający z bety funduszu. Jeżeli model CAPM działa, średnio indeks Jensena powinien wynosić zero.
Uwaga! Indeks Jensena wynoszący 0 nie oznacza, że portfel jest efektywny.
Indeks Sharpe’a ex post aktywa/portfela i to:
Sharpe expost=ˉRi−Rfsi,
gdzie si to historyczne zaobserwowane odchylenie standardowe stóp zwrotu aktywa i.
Indeks Sharpe’a stanowi próbę oszacowania czy dany portfel/aktywo jest porfelem efektywnym (leżącym na granicy efektywnej przechodzącej przez portfel rynkowy oraz aktywo wolne od ryzyka). Uzyskaną wartość należy porównać z odpowiednią wartością dla portfela rynkowego.
6.6 CAPM jako model wyceny
Jeżeli rynek pozostaje w równowadze, według modelu CAPM powinna zostać spełniona następująca zależność.
E(P1)−P0P0=Rf+β(E(RM)−Rf),
gdzie E(P1) to wartość oczekiwana aktywów (oczekiwana cena) na koniec okresu utrzymywania aktywów, P0 to cena bieżąca, β to odpowiednia beta danych aktywów.
Stąd jeżeli założymy, że znamy wszystkie wartości, łącznie z E(P1), uzyskujemy formułę na cenę bieżącą:
P0=E(P1)1+Rf+β(E(RM)−Rf)
Pomijamy tutaj dywidendy (albo wliczamy je odpowiednio do ceny, tworząc adjusted price).
6.7 Ćwiczenia
Zadanie 6.1 (Ruppert and Matteson 2015) Ile wynosi beta portfela, jeżeli E(RP)=16%, Rf=5,5% i E(RM)=11%?
Zadanie 6.2 (Ruppert and Matteson 2015) Załóżmy, że stopa wolna od ryzyka to 0,03, a oczekiwana stopa zwrotu portfela rynkowego wynosi 0,14. Odchylenie standardowe portfela rynkowego to 0,12.
Zgodnie z CAPM, jaki jest efektywny sposób zainwestowania z oczekiwaną stopą zwrotu równą 0,11?
Ile wynosi ryzyko (odchylenie standardowe) takiego portfela?
Zadanie 6.3 (Ruppert and Matteson 2015) Załóżmy, że stopa wolna od ryzyka to Rf=0,023, oczekiwana wartość stopy zwrotu z portfela rynkowego to E(RM)=0,10 i ryzyko portfela rynkowego wynosi σM=0,12.
Ile wynosi oczekiwany zwrot z portfela efektywnego, którego odchylenie standardowe wynosi σP=0,05?
Stopy zwrotu z akcji A mają kowariancję ze zwrotami rynkowymi na poziomie σAM=0,004. Ile wynosi beta akcji A?
Akcje B mają betę równą 1,5, a σϵB=0,18. Akcje C mają betę równą 1,8, zaś σϵB=0,28. Ile wynosi oczekiwana stopa zwrotu z portfela składającego się z w połowie z akcji B i w połowie z akcji C? Ile wynosi ryzyko tego portfela przy założeniu, że stopy zwrotu z akcji B i C są niezależne.
Zadanie 6.4 (Ruppert and Matteson 2015) Załóżmy, że stopa wolna od ryzyka wynosi 4%, a rynkowa oczekiwana stopa zwrotu wynosi 12%. Odchylenie standardowe rynkowych stóp zwrotu to 11%. Załóżmy również, że kowariancja stóp zwrotu akcji A z rynkiem wynosi 165[%2] (=165⋅(1/100)2 = 0,0165).
Ile wynosi beta akcji A?
Ile wynosi oczekiwana stopa zwrotu akcji A?
Jeżeli wariancja stóp zwrotu akcji A wynosi 440[%2], jaki jest procentowy udział składnika systematycznego w tej wariancji?
Zadanie 6.5 (Ruppert and Matteson 2015) Załóżmy, że są trzy aktywa ryzykowne z następującymi wartościami bet oraz wariancjami składnika losowego (idiosykratycznego) σ2ϵj.
j | beta akcji j | wariancja składnika losowego akcji j |
---|---|---|
1 | 0,9 | 0,010 |
2 | 1,1 | 0,015 |
3 | 0,6 | 0,011 |
Załóżmy również, że wariancja rynkowej stopy zwrotu RM wynosi 0,014.
- Ile wynosi beta portfela złożonego w równych częściach z tych trzech aktywów?
- Ile wynosi wariancja takiego portfela?
- Jaka jest udział składnika systematycznego wynikającego z ryzyka rynkowego w całościowej wariancji aktywa 1?
Zadanie 6.6 (Ruppert and Matteson 2015) Załóżmy, że istnieją dwa aktywa obarczone ryzykiem: C i D. Portfel styczny składa się w 60% z C i w 40% z D. Oczekiwana roczna stopa zwrotu to odpowiednio 4% i 6%. Odchylenie standardowe rocznych stóp zwrotu to 10% and 18%. Korelacja pomiędzy stopami zwrotu C i D to 0.5. Stopa wolna od ryzyka wynosi 1.2%.
Ile wynosi oczekiwana roczna stopa zwrotu z portfela stycznego?
Ile wynosi odchylenie standardowe rocznych stóp zwrotu z portfela stycznego?
Jeżeli chcemy uzyskać portfel efektywny z odchyleniem standardowym rocznych zwrotów w wysokości 3%, jaki powinien być udział w takim portfelu aktywa wolnego od ryzyka?
Jeżeli chcemy mieć portfel efektywny z oczekiwaną stopą zwrotu 7%, w jakich proporcjach powinniśmy mieć w portfelu aktywo C, aktywo D i aktywo wolne od ryzyka?
Zadanie 6.7 (Ruppert and Matteson 2015) Ile wynosi beta portfela, jeżeli oczekiwana stopa zwrotu tego portfela to E(RP)=15%, stopa wolna od ryzyka to Rf=6%, a oczekiwana rynkowa stopa zwrotu to E(RM)=12%? Należy założyć, że działa model CAPM, a rynek jest w równowadze.
Zadanie 6.8 (Luenberger 2003) (Linia rynku kapitałowego) Załóżmy, że oczekiwana stopa zwrotu z portfela rynkowego wynosi 23%, a stopa zwrotu bonów skarbowych (wolnych od ryzyka) wynosi 7%. Odchylenie standardowe portfela rynkowego 32%. Załóżmy, że portfel rynkowy jest efektywny.
Napisz równanie linii rynku kapitałowego.
Jakie powinno być odchylenie standardowe, jeżeli wymagana stopa zwrotu wynosi 39%? Gdybyś miała do zainwestowania 1 000 USD, jak powinnaś ulokować swój kapitał, żeby osiągnąć taką stopę zwrotu?
Jakiej wypłaty powinnaś oczekiwać na koniec roku, jeżeli zainwestowałaś 300 USD w aktywa wolne od ryzyka i 700 dol. w portfel rynkowy?
Zadanie 6.9 (Luenberger 2003) Rozważmy świat, w którym są tylko dwa aktywa ryzykowna A i B oraz aktywa wolne od ryzyka, F. Podaży na rynku obu ryzykownych aktywów jest równa, tzn. M = 0,5A + 0,5B. Dane są następujące informacje: Rf=0,10, σ2A=0,04, σAB=0,01, σ2B=0,02 i E(RM)=0,18.
Zapisz ogólne wyrażenia (nie podstawiając wartości) dla σ2M, βA, βB.
Jakie, według CAPM, są wartości liczbowe E(RA) i E(RB)?
Zadanie 6.10 (Luenberger 2003) W Prostolandii istnieją tylko dwie ryzykowne akcje A i B, które opisano w tabeli:
Akcja | Liczba akcji w obrocie | Cena 1 akcji (USD) | Oczekiwana stopa zwrotu (proc.) | Odchylenie standardowe stopy zwrotu (proc.) |
---|---|---|---|---|
Akcja A | 100 | 1,5 | 15 | 15 |
Akcja B | 150 | 2,0 | 12 | 9 |
Współczynnik korelacji pomięDzy stopą zwrotu z akcji A a stopą zwrotu z akcji B wynosi ρ=1/3. Istnieją również aktywa wolne od ryzyka, a Prostolandia spełnia wszystkie założenia modelu CAPM.
Jaka jest oczekiwana stopa zwrotu z portfela rynkowego?
Jakie jest odchylenie standardowe portfela rynkowego?
Ile wynosi współczynnik beta akcji A?
Ile wynosi stopa wolna od ryzyka w Prostolandii?
Zadanie 6.11 (Luenberger 2003) W tabeli przedstawiono 10-letnią historię stóp zwrotu uzyskanych przez fundusz inwestycyjny ABC. Mamy ocenić te wyniki na podstawie teorii dochodu i ryzyka oraz modelu CAPM. Czy jest to dobry fundusz, który można zarekomendować inwestorom? Czy przez inwestora kierującego się wartością oczekiwaną i wariancją może być używany jako substytut portfela rynkowego?
Rok | ABC - stopa zwrotu (proc.) | S & P - stopa zwrotu (proc.) | bony skarbowe - oprocentowanie (proc.) |
---|---|---|---|
1 | 14 | 12 | 7,0 |
2 | 10 | 7 | 7,5 |
3 | 19 | 20 | 7,7 |
4 | -8 | -2 | 7,5 |
5 | 23 | 12 | 8,5 |
6 | 28 | 23 | 8,0 |
7 | 20 | 17 | 7,3 |
8 | 14 | 20 | 7,0 |
9 | -9 | -5 | 7,5 |
10 | 19 | 16 | 8,0 |
Ile wynosi historyczna średnia arytmetyczna i średnia geometryczna (CAGR) stóp zwrotu poszczególnych aktywów?
Ile wynosi historyczne odchylenie standardowe stóp zwrotu tych aktywów?
Ile wynosi kowariancja pomiędzy nadwyżkową stopą zwrotu funduszu ABC (RABC−Rf) a nadwyżkową stopą zwrotu rynkową (RM−Rf)? Jako rynek przyjmujemy indeks S&P.
Ile wynosi współczynnik beta funduszu ABC?
Ile wynosi indeks Jensena dla funduszu ABC i dla całego rynku?
Ile wynosi współczynnik Sharpe’a ex post dla funduszu ABC i dla całego rynku?
Co na tej podstawie możemy powiedzieć o funduszu ABC?
Zadanie 6.11 Rozważmy możliwość zainwestowania w akcje spółki naftowej, której dochody można traktować jak zmienną losową z uwagi na niepewność związaną z wielkością złoża i przyszłymi zmianami cen ropy. Oczekiwana wartość dochodu z posiadania tych akcji jest równa 1 000 USD przy relatywnie wysokim odchyleniu standardowym na poziomie 40%. Współćzynnik beta wynosi 0,6 i jest stosunkowo niski, ponieważ o ile ryzyko związane ze zmianami cen ropy jest skorelowane z rynkiem, o tyle poziom wydobycia ropy skorelowany nie jest. Stopa wolna od ryzyka jest