Вступ

Ця книга є наочним посібником для активістів природоохоронного руху. Тут містяться складні, проте дуже важливі на сьгоднішній момент практичні поради: яким чином довести до основної маси населення проблеми надзвичайного забруднення українського довкілля. Як показати людям те, що нічого в природі не виникає «просто так». Як показати людям вплив десятків невидимих неозброєним оком загроз на їхнє здоров’я. Як змусити людей замислитись — у якому середовищі вони живуть і чи не доклали вони рук до його руйнації.

Основна проблема діяльності будь-якого природоохоронного руху — це відсутність підтримки від широкого загалу населення. Пересічні громадяни, не володіючи статистичною інформацією, не можуть осягнути всього переліку екологічних проблем. А відсутність будь-якого узагальнення та зрозумілого інформування призводить до того, що пересічні мешканці навіть не уявляють тієї низки екологічних негараздів із якими вони щодня стикаються. Найбільш відомий приклад — забруднення атмосферного повітря. Як виявилось під час нашої роботи в Кривому Розі — дуже мало хто з мешканців міста оперує конкретними показниками забруднення атмосферного повітря.

Одним зі шляхів вирішення цієї проблеми є наочне доведення до людей складних статистичних даних. Саме цей шлях було обрано активістами Громадської спілки «Екологічна рада Криворіжжя». Ми не розповідаємо громадянам «…як все погано!», а завжди підтверджуємо свої слова детальним аналізом ситуації. При цьому ми не вивалюємо на голови громадян величезні звіти або таблиці. Ні! Ми все наводимо у вигляді зрозумілої інформаційної графіки. Висновки кожен громадянин повинен зробити сам! І, власне, про те, як переробити складні статистичні дані в зрозумілу високоякісну графіку йде мова у цій книзі.

Ця книга стане у нагоді всім, хто хоче поєднати охорону довкілля із використанням найсучасніших інформаційних технологій. Все програмне забезпечення, про яке йдеться мова у цій книзі, це — програмне забезпечення із відкритим кодом. Це — вільне програмне забезпечення! Будь-хто може використовувати описані програми, пристосовуючи їх під власні конкретні потреби!

Також, сподіваюсь, ця книга стане добрим посібником всім тим, хто хоче опанувати мову програмування R для вирішення конкретних прикладних задач. Адже значне наповнення книги готовим програмним кодом дозволяє використовувати її в якості практичного посібника при навчанні.