Prečo si dať sprostredkovať odbornú prax konzultantom/konzultantkou Ústavu sociálnej antropológie (ÚSA)?


Zvýšenie šancí na uplatnenie sa v praxi. Väčšina absolventov/absolventiek sa nevydá akademickou dráhou, a preto rozšírenie si vlastných sociálnych sietí v prestížnych organizáciách, s ktorými ÚSA má uzatvorenú dohodu o poskytovaní odbornej stáže zvyšuje šance na získanie si práce v týchto alebo podobných inštitúciách. Sprostredkovaním si praxe študent/študentka rozširuje zoznam kontaktov a nadobúda ďalšiu pracovnú skúsenosť, ktorá sa môže vynímať v životopise pri uchádzaní sa o prácu po absolvovaní štúdia.


Vykročenie z komfortnej zóny. Po dlhodobej izolácii počas pandémie COVID-19, pre niektorých študentov/študentky môže byť obzvlášť ťažké vykročiť z vlastných sociálnych sietí a osloviť a komunikovať s takpovediac neznámymi osobami. Z niektorých záverečných hodnotiacich správ študentov/študentiek vyplýva, že majú obavy položiť otázku aj vyučujúcim. Pre sociálnych antropológov/antropologičky je schopnosť komunikovať s neznámymi jedným zo základných predpokladov terénneho výskumu.


Stojí za Vami významná inštitúcia. Na rozdiel od situácie, kedy si študenti/študentky svojpomocne hľadajú stáž, Ústav sociálnej antropológie FSEV Univerzity Komenského je prestížnou a známou organizáciou, ktorá tiež poskytuje istú formu ochrany a pomoci študentom/študentkám. Ešte predtým, než sa študenti/študentky stanú absolventmi/absolventkami, je možné vyskúšať si prácu „nanečisto“, s pomocou konzultanta/konzultantky ÚSA, na ktorého/ktorú sa môžu obrátiť v prípade nejasností či problémov.


Hoci takýto postup neodporúčame, v rámci kurzu Odborná prax je možné požiadať si o uznanie vlastnej práce za prax:

Zadanie k schvaľovaniu práce za odbornú prax

Otázka Poznámky
1. Uveďte názov a typ inštitúcie/organizácie, kde pracujete. Uveďte, či ide o štátnu, verejnú inštitúciu, súkromnú firmu, občianske združenie…
2. Ako vyzerá Váš bežný pracovný deň? Opíšte, aké typy činností vykonávate; čo sú Vaše hlavné zodpovednosti; opíšte, či pracujete s ľuďmi; ak pracujete s ľuďmi, čo konkrétne vykonávate (min 400-500 slov).
3. Aké typy zručností a skúseností nadobúdate vykonávaním činností, ktoré ste opísali v otázke č.2? Skúste si premyslieť, či vám prax pomohla skôr v zdokonalení už existujúcich zručností (ak áno, ktorých a ako), alebo aj v nadobudnutí nových (ak áno, ktorých a ako – (min 300-400 slov).
4. Prečo považujete Vašu súčasnú prácu vhodnú na uznanie za odbornú prax v sociálnej antropológii? Uveďte aspoň 2 argumenty (min 300-400 slov).


V prípade, ak sa uchádzate o uznanie Vašej súčasnej práce za odbornú prax, zašlite vypracované zadanie na email do 1.3.2023.