Jednou z úloh vysokých škôl je pripraviť svojich absolventov/absolventky na zapojenie sa na pracovný trh. Inými slovami, cieľom štúdia na vysokých školách nie je len vychovávať akademikov/akademičky, ale tiež ľudí, ktorí sú schopní uplatňovať svoje špecifické znalosti a zručnosti získané štúdiom na vysokých školách v praxi. Práve zvýšiť úspešnosť uplatnenia sa absolventov/absolventiek bol hlavným motivátorom pri zriadení programu odbornej praxe na Ústave sociálnej antropológie Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského (“ďalej len”ÚSA).
Dalo by sa polemizovať o tom, čo sa chápe pod uplatnením sa v praxi. V kontexte tejto príručky pod uplatnením sa v praxi samotný fakt byť zamestnaným/zamestnanou nestačí. V ideálnom prípade - na to však v súčasnosti nemáme dáta, aby sme niečo také vedeli vyhodnotiť - za uplatnenie v praxi by sme považovali taký typ práce, ktoré študenti/študentky sami/samy považujú za uspokojivú v zmysle uplatnenia znalostí získaných počas štúdia sociálnej antropológie. Je známe, že študenti/študentky často brigádujú alebo pracujú popri štúdiu. Pod uplatnením sa v kontexte tejto príručky máme na mysli vykonávanie práce, ktorá si vyžaduje znalosti z oblasti sociálnych vied alebo práca v uznávanej/prestížnej inštitúcii (?).
Antropologická stáž môže slúžiť ako významný štartovací bod pre kariéru antropológa/antropologičky v praxi. Minimálne môže prax poskytnúť praktické skúsenosti, pomôcť pri rozvoji siete kontaktov a poznatky o kariérnej stratégii. V optimálnom prípade môže stáž priamo alebo nepriamo viesť k pracovnej ponuke.https://practicinganthropology.org/mentoring-career/internship-tips/
Povinnosť odbornej praxe k absolvovaniu štúdia sociálnej antropológie na Fakulte sociálnych a ekonomických vied je jednou z mnohých zmien v rámci takzvanej novej akreditácie.
Prvý ročník odbornej praxe, ktorý prebieha v akademickom roku 2022/2023, sa dá chápať ako pilotný, testovací. Keďže dizajn odbornej praxe bol sformulovaný bez praktických skúseností s implenetáciou, už počas prvého ročníka sa vynárajú otázky, ako program implementovať v optimálnejšej a efektívnejšej podobe.
Spätná väzba od študentov/študentiek, pedagógov/pedagogičiek, či partnerských organizácií poskytujúcich prax v akejkoľvek podobe pomôže pri formovaní programu odbornej praxe v sociálnej antropológii.
Vaše podnety zasielajte na odbornaprax_usa@fses.uniba.sk
.
Táto príručka je určená: - študentom/študentkám sociálnej antropológie - konzultantom/konzultantkám ÚSA pri sprostredkovaní praxe - partnerským organizáciám poskytujúcim odbornú prax
Ešte predtým, než sa pustíte do čítania príručky, je potrebné vysvetliť základné pojmy, ktoré sa budú opakovať:
Toto sú základné pojmy, ku ktorým sa budeme opakovane vracať. Podrobnejší zoznam pojmov, ktoré sa budú v texte vyskytovať sporadicky, uvádzam v prílohe príručky s názvom #slovnikpojmov.Slovnik pojmovSlovník pojmov.
Je preukázané, že absolvovanie odbornej praxe výrazne zvyšuje šancu uplatnenia sa študentov/študentiek na trhu práce. Nie však akákoľvek odborná prax je spravidla prínosná. Higgins and Pinedo (2016) vo svojej prehľadovej správe o vplyve odbornej praxe na uplatnenie sa na pracovnom trhu zdôrazňujú, že úspešnosť odbornej praxe často spočíva vo formálnych aspektoch jej nastavenia: výhodou je napríklad inštitúcia mentorstva alebo dostatočne dlhá doba odbornej praxe na nadobudnutie nových vedomostí a zručností.
Súčasný výskum v oblasti pedagogiky ukazuje, že do študentských stáží je namieste investovať, nakoľko šance na získanie zamestnania sa zvyšujú. Obzvášť vítaným spôsobom je zaviesť odborné stáže ako povinnú súčasť curricula. Počas odbornej stáže nie sú relevantné ani tak konkrétne zručnosti a znalosti o projektoch partnerskej organizácie, kde študent/študentka vykonáva prax, ale všeobecné zručnosti a znalosti o fungovaní na pracovisku ako takom (Bolli et al. 2021:1213).
Budovanie odolnosti Psychometrické testy študentov/študentiek, ktorí/é absolvovali prax preukázali väčšiu psychickú odolnosť a optmizmus (Goodenough et al 2020) https://journals-sagepub-com.ejournals.alumni.ucl.ac.uk/doi/full/10.1177/1469787417747057
uplatnenie absolventov sociálnej antropológie Z prieskumu uplatnenia sa absolventov sociálnej antropológie v Spojených štátoch amerických (Hawvermale et al 2021:47) vyplýva, že väčšina absolventov by ocenila dôslednejšiu prípravu na pracovný trh už počas štúdia. Účastníci prieskumu zdôrazňovali dôležitosť of experiential learning.
“…počas vykonávania praxe som zistila, že sa niektoré úlohy nedajú naučiť inak ako praxou. Počas vyhľadávania informácii som mala problém niekedy nájsť informácie, kvôli tomu, že boli veľmi konkrétne a detailné. Niektoré stránky ministerstiev neposkytovali tieto informácie alebo ich poskytovali vo veľmi všeobecnej úrovni, vďaka čomu som sa ale naučila vyhľadávať informácie mimo akademického prostredia, mimo akademických stránok a zdrojov.” (skúsenosť z neziskového sektoru, PONTIS).
“Absolvovaná prax mi určite pomohla nahliadnuť do pracovného režimu zamestnaných ľudí, zároveň mi pomohla si určiť smerovanie, ktorým by som sa chcela uberať po skončení školy, aký typ práce by ma možno zaujímal aj keď sa to určite ešte do skončenia školy vykryštalizuje ale táto prax mi určite načrtla určitú cestu po ktorej by som sa chcela vydať.”(Janka Sedláková, študnetka 2. ročníka bakalárskeho štúdia, odbornú prax absolvovala v neziskovej organizácii PONTIS).
“Vďaka stáži som mala možnosť nahliadnuť a obšíriť si znalosti o bývalom režime hlavne z politickej sféry. Zo začiatku som bola stratená a nechápala som mnohým veciam. Vďaka kolegom, s ktorými som bola celú stáž som mala možnosť pochopiť a uceliť si obraz o minulom režime, obohatiť si bakalársku prácu archívnym výskumom a naučiť sa pracovať s historickými dokumentami.” (Vanesa Báriová, študentka 3. ročníka na bakalárskom stupni, absolvovala prax v Ústave pamäti národa).
“Nevedela som si predstaviť pracovať vo vedeckej sfére ale vďaka praxi som si uvedomila, že s vyštudovanou antropológiou by som nemala problém aplikovať moje zručnosti a vedomosti aj tu. Určite po skončení školy nebudem vyhľadávať prácu v korporátoch ale budem otvorená aj vedeckej sfére. Pochopila som, ako tie tri roky štúdia sú taktiež veľkým bonusom v akomkoľvek zamestnaní. A zistila som, že zaoberanie sa bývalým režimom, dohľadávanie informácii, počúvanie rozhovorov a ich životných príbehoch s pamätníkmi je niečo, čo ma napĺňa.” (Vanesa Báriová, študentka 3. ročníka na bakalárskom stupni, absolvovala prax v Ústave pamäti národa).
“Študentom, ktorí idú na prax po prvýkrát, by som poradila aby k povinnej praxi pristupovali s otvorenou mysľou. Mali by si vybrať takú organizáciu, v ktorej ich niečo zaujme, nemali by na prax ísť s očakávaniami aby sa vyhli prípadnému sklamaniu, ak by ich očakávania neboli naplnené. Poradila by som im aj to, aby k praxi pristupovali s tým, že to nie je niečo čo si musia odtrpieť kvôli absolvovaniu predmetu, ale s tým, že naozaj majú možnosť získať zručnosti a vedomosti ktoré by nikdy inak nezískali. Prax je z môjho hľadiska, skvelá možnosť, ako si vyskúšať niečo nové, v relatívne bezpečnom prostredí, keďže je táto prax sprostredkovaná školou.“ (Lenka Polášová, 2. ročník BA, absolventka odbornej praxe v partnerskej organizácii Lenovo).
“Táto prax do veľkej miery ovplyvnila to, ako rozmýšľam nad budúcim zamestnaním a taktiež zmenila môj pohľad na pokračovanie v štúdiu. Na začiatku semestra som bola pevne rozhodnutá, že v štúdiu ďalej pokračovať nebudem, čo sa počas semestra zmenilo najmä vďaka možnosti uskutočnenia praxe. Vzhľadom na to, že počas celého štúdia brigádujem v banke, tak som si myslela, že v budúcnosti skončím tam a budem predávať ľuďom rôzne produkty, ktoré banky ponúkajú. Prax v ÚPN mi však pomohla uvedomiť si, že na trhu práce sú v ponuke aj iné možnosti ako zamestnanie v nejakom korporáte, ktorý vníma ľudí ako chodiace čísla. Po skončení školy by som sa chcela venovať zamestnaniu, ktoré ma bude baviť podobne ako prax v ÚPN, chcela by som si nájsť niečo v čom budem vidieť aj nejaký iný zmysel. Tento „iný“ zmysel som pri tejto praxi videla a našla. Nejednalo sa o prácu, kde ľudia naháňajú percentá a snažia sa šplhať po korporátnom rebríčku. Jednalo sa o prácu, ktorá aktívne pracuje na rekonštrukcii bývalého režimu, odhaľujú informácie, ktoré prispievajú k pochopeniu toho ako to fungovalo, čo tento režim spôsobil, ako negatívne ovplyvnil ľudí, odhaľujú pracovníkov ŠTB a dávajú do povedomia tieto nazbierané informácie verejnosti a mnoho iného. Toto je niečo čo zmysel má, nie len pre mňa ako osobu, ale aj pre spoločnosť ako takú.” (Denisa Bakošová, študentka 3. ročníka na bakalárskom stupni, absolvovala prax v Ústave pamäti národa).
„Študentom by som odkázala, aby sa nebáli tohto predmetu. Ja osobne som najprv tiež mala obavy, ako budem stáž popri štúdiu zvládať ale nakoniec som veľmi spokojná, že sa takáto možnosť zo strany fakulty naskytla. Pred samotným výberom stáže z ponuky, by som určite študentom odporučila si predom zistiť informácie, ohľadom konkrétnych organizácií, respektíve čomu sa venujú, čo je ich poslaním a aká by bola študentova náplň práce v organizácii. V ideálnom prípade, by som odporučila si vybrať takú stáž, ktorá ponúka niečo, čo je danému študentovi blízke alebo v čom sa vyzná. Tým pádom, by to pre študenta neznamenalo len povinnosť absolvovať stáž ale bolo by to preňho spojenie príjemného s užitočným. Rovnako to bolo aj v mojom prípade. Tiež som si vyberala na základe toho, čím sa daná organizácia zaoberá a to ma najviac oslovilo.“ (Nela Ivanková, 3. ročník BA, absolventka odbornej stáže v Inštitúte pre verejné otázky).
„Celkovo by som svoje pôsobenie ako stážistka v neziskovej organizácii zhodnotila veľmi pozitívne. Som rada, že fakulta prišla s takýmto nápadom poskytnúť žiakom stáž v inštitúciách takéhoto typu, pretože máloktoré fakulty ponúkajú takéto možnosti. Bolo pre mňa veľmi prínosné vyskúšať si pôsobenie práve v tejto organizácii. Chcela by som týmto poďakovať aj mojim mentorom, ktorí ma pozvali na prezentáciu knihy, pretože som mohla byť súčasťou plodnej diskusie autorov a spoluautorov obnoveného vydania knihy. Taktiež veľmi pozitívne hodnotím celý proces stáže, od prvotnej komunikácie s organizáciou, až po ukončenie môjho pôsobenia. Svoje ciele sa mi podarilo naplniť a celkovo som spokojná a vďačná za túto príležitosť. Rozhodne som si z tejto stáže odniesla príjemné a náučné spomienky.“ (Nela Ivanková, 3. ročník BA, absolventka odbornej stáže v Inštitúte pre verejné otázky).
Tri sféry uplatnenia v sociálnej antropológii podľa Briller & Goldmacher (2009:14):
Sféra uplatnenia | Prax |
---|---|
Akademická antropológia (Academic Anthropology) | vysokoškolský alebo univerzitný profesor/profesorka, predovšetkým vyučuje, skúma a publikuje, čerpá a prispieva k teoretickým znalostiam v danej oblasti |
Aplikovaná antropológia (Applied Anthropology) | Vysokoškolský alebo univerzitný profesor/profesorka, skúma a konzultuje na projektoch mimo akademickej obce okrem akademických zodpovednosti |
Antropológia v praxi (Practicing Anthropology) | praktický antropológ/antropologička, samostatná zárobková činnosť alebo zamestnanec organizácie, pracuje na projektoch podľa potrieb zamestnávateľa |
Definícia NAPA: “Teraz hovoríme o profesionálnych, praktických a aplikovaných antropológoch (PPA), aby sme predstavili kontinuum antropológov, ktorých práca je zameraná na aplikáciu antropologických nástrojov na problémy reálneho sveta. Profesionáli sú tí, ktorých práca a profesionálna identita je definovaná tým, že sú antropológmi. Praktickí antropológovia sú tí, ktorých pracovná identifikácia nemusí byť ako antropológa, ale ktorí tieto zručnosti vnášajú do svojho profesionálneho úsilia. Aplikovaní antropológovia sú tí, ktorí sú akademicky založení, ale ich práca je vo všeobecnosti zameraná na výskum, ktorý má priamo ovplyvniť podmienky vo svete.” https://practicinganthropology.org/practice/the-toolkit-of-a-good-professional-anthropologist/
Sociálna antropológia je vo všeobecnosti veľmi mladou spoločensko-vednou disciplínou na Slovensku. - practicing anthropology je takmer neviditeľnou záležitosťou - možno hovoriť o nejakých pokusoch o aplikovanú antropológiu… -ak aj existuje practicing anthropology, vie sa o nej veľmi málo a títo ľudia nie sú “združení”
Možnosti uplatnania absolventov/absolventiek sociálnej antropológie.
1. Výber z ponuky praxe
Konzultati/konzultantky odbornej praxe ÚSA poskytnú študentom/študentkám zoznam ponúk praxe s údajmi: - Názov inštitúcie - Kapacita - počet miest na vykonávanie praxe - Časové vymedzenie - priebežne počas semestra alebo súvisle počas skúškového obdobia - Ak daná inštitúcia poskytuje detaily - náplň práce počas odbornej praxe.
2. Príprava životopisu Študenti/študentky si trénujú tvorbu životopisu po obsahovej aj vizuálnej stránke. Po výbere z ponuky praxe pripravia životopis na danú pozíciu. Tieto životopisy budú odoslané partnerským organizáciám.
3. Príprava časového harmonogramu disponibility Študenti/študentky si pripravia harmonogram disponibility na odbornú prax. Naučia sa tak zručnostiam časového manažmentu. Časové harmonogramy disponibility na prax sú následne sprostredkované partnerským organizáciam.
4. Príprava cieľa a plánu praxe Študenti/študentky odchádzajú na prax s vytýčenými cieľmi, aké poznatky si chcú osvojiť a aké typy zručností by sa chceli naučiť.
5. Podpísanie trojstrannej zmluvy Študent/študentka podpíš trojstrannú zmluvu s partnerskou organizáciou a FSEV.
6. Realizácia odbornej praxe Študent/študentka realizuje prax - minimálnou požiadavkou je absolvovať 60 hodín praxe.
7. Tvorba Hodnotiacej správy Študent/študentka napíše hodnotiacu správu. Mentor/mentorka z partnerskej organizácie dá spätnú väzbu a navrhne hodnotenie študenta/študentky.
8. Získanie osvedčenia o absolvovaní odbornej praxe Po úspešnom abolvovaní praxe, konzultant/konzultantka pripraví Osvedčenie o vykonaní praxe.
V tejto časti príručky sa dozviete viac o tom, aké formálne náležitosti je potrebné splniť v rámci absolvovania odbornej praxe na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského.
Podmienky poskytovania odbornej praxe upravuje Vnútorný predpis č. 3/2022 Smernica dekanky FSEV UK o zabezpečení odborných stáží študentiek/a študentov na Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave a spolupráci s partnerskými organizáciami. Celé znenie predpisu je dostupné online.
Absolvovaniu odbornej praxe predchádza uzatvorenie dvoch základných právnych dokumentov Dohoda o spolupráci
a Zmluva o zabezpečení odbornej stáže študenta/študentky FSEV UK
.
Dohoda o spolupráci sa uzatvára s partnerskou organizáciou, ktorá poskytuje prax pre študentov/študentky. Vzor celého znenia dohody nájdete v prílohe vnútorného predpisu.
Dohodu o spolupráci podpisuje FSEV UK a partnerská organizácia.
Partnerská organizácia do dohody vpíše nasledujúce údaje:
základné údaje, ako je názov organizácie, sídlo, IČO, meno a priezvisko kontaktnej osoby a tiež kontaktné údaje, ako email, či telefónne číslo.
koľkým študentom/študentkám poskytuje možnosť praxe Je výlučne na partnerskej organizácii, aby si sama určila počet študentov/študentiek, ktorým je schopná poskytnúť prax.
dĺžku trvania dohody - partnerská organizácia si určí, na akú dobu chce poskytovať možnosť odbornej praxe. Podmienkou však je, že dohoda sa uzatvára minimálne na dobu jedného semestra akademického roka. Štandardne, dohoda sa podpisuje na niekoľko rokov dopredu, pričom je možné, že uzatvorené partnerstvo nemusí byť uplatnené, pretože študenti/študentky si vyberajú z ponuky praxe.
Počet vyhotovení FSEV spolu s partnerskou organizáciou si určia počet vyhotovení dohody.
Vyhotovenia sú originálmi, nie kópiami zmluvy.
Dohodu o poskytovaní spolupráce zabezpečuje koordinátor odbornej praxe na ÚSA.
Trojstranná zluva sa podpisuje medzi FSEV, partnersku organizáciou a študentom/študentkou.
Vzor trojstrannej zmluvy(link)
Partnerská organizácia do zmluvy vpíše nasledujúce údaje:
základné údaje. Ako je názov organizácie, sídlo, IČO, meno a priezvisko kontaktnej osoby a tiež kontaktné údaje, ako email, či telefónne číslo.
určenie mentora/mentorky. Partnerská organizácia určí mentora/mentorku spomedzi svojich zamestnancov/zamestnankýň. Mentor/mentorka zodpovedá za “starostlivosť” o študenta/študentku, ktorá u nich vykonáva odbornú prax.
dĺžku trvania zmluvy Pri dĺže trvania zmluvy je potrebné uvedomiť si, že dátum začiatku odbornej praxe by mal zodpovedať praktickým náležitostiam. Keďže je potrebné, aby zmluvu podpísali tri strany, dátu nástupu na prax by mal zodpovedať reánemu nástupu na prax. Zmluvu je potrebné podpísať v dostatočnom predstihu pred nástupom na prax.
Ďalšie praktické informácie
Jedným z cieľov poskytovania odbornej praxe na ÚSA FSEV je do určitej miery prispôsobiť ponuku praxe podnetom zo strany študentov/študentiek. Študenti/študentky môžu navrhnúť konzultantovi/konzultantke kontaktovať konkrétnu organizáciu za účelom dohody o poskytovaní odbornej praxe. Úlohou konzultanta/konzultantky je prediskutovať s vedením ÚSA relevantnosť spolupráce s danou partnerskou organizáciou. V prípade, ak vedenie s návrhom súhlasí, konzultant osloví organizáciu a pokúsi sa zabezpečiť možnosť odbornej praxe pre študentov/študentiek ÚSA v danej organizácii. Ak potenciálna partnerská oranizácia súhlasí so spoluprácou, informácia bude zverejnená v ponuke praxe. Návrhy na uzatvorenie dohody o spolupráci posielajte na odbornaprax_usa@fses.uniba.sk
.
Uznanie vlastnej burigády, stáže, či zamestnannia študenta/študentky za odbornú prax v akademickom roku 2023/2024 už nebude možné.
Vo všeobecnosti, zatiaľ čo zabezpečenie rámcovej dohody o ponuke odbornej praxe je v rukách koordinátora pre prax na ústave sociálnej antropológie, zabezpečenie 3-strannej zmluvy je na študentovištudentke.
Prečo je to dobré? študent/ka sa naučí: - pomenovať konkrétne zručnosti na základe aktivít a činnností, ktoré vykonáva - pomenovať čo chce robiť a aké prenosné zručnosti z toho získa - naučí sa vyjednávať o časových hraniciach a pracovnej náplni - naučí sa, ako vybaviť veci —
Vedieť komunikovať o sebe, o svojich schopnostiach a zručnostiach je neoceniteľná zručnosť pri príprave životopisu, s ktorým sa uchádzate o zamestnanie. V tejto časti príručky zhrnieme niekoľko základných odporúčaní, ako pripraviť životopis po obsahovej aj po vizuálnej stránke.
Odporúčania k obsahu pripravil Mgr. Ľuboš Kovács, PhD., ktorý je dlhoročným garantom stážové programu občianskeho združenia Inštitút Mateja Bela (https://imb-bmi.org/nas-tim/).
Neexistuje niečo také ako jeden univerzálny životopis, ktorý je vhodný na uchádzanie sa na rôzne pozície. Tak, ako pracovná pozícia je jedinečná, aj životopis by mal byť jedinečný.
Adresnosť – životopisom komunikujete s danou inštitúciou. Skúste hovoriť ich jazykom – preštudujte si ich stránku, nalaďte sa na ich vlnu.
Vážte si čas tých, ktorí budú životopis čítať… šetrite jeho/jej čas
Pri pracovných pozíciách nestačí len uviesť názov pozície, názov zamestnávateľa a časové vymedzenie. Skúste uviesť viac informácií. Napríklad: aké úlohy a základné činnosti ste vykonávali, čo ste mali na zodpovednosť. Dokonca aj pri manuálnej práci sa daj pomenovať zodpovednosti, a podobne…
Ešte predtým, než sa pustíte do prípravy životopisu: o dôkladne si preštudujte dostupné informácie o pracovnej pozícii o dôkladne si prejdite webové sídlo zamestnávateľa o prezrite si aktuálne projekty, na ktorých pracujú o pozrite si zoznam zamestnancov, organizačnú štruktúru, štatút alebo stanovy inštitúcie, a podobne.
Pri písaní údajov napríklad v oblastiach vzdelanie alebo pracovné skúsenosti vždy začať najaktuálnejším príkladom a postupne prechádzať do minulosti. Ak niečo pretrváva dodnes, je potrebné uviesť uviesť to tam. Napríklad: „Máj 2022-súčasnosť“.
Relevancia: Nie je vždy vhodné dávať do životopisu úplne všetky pracovné skúsenosti. Napríklad, ak som pracoval ako čašník na 5 miestach, nemusím zadávať zoznam všetkých piatich miest a konkrétnymi názvami podnikov – stačí napríklad len uviesť, že tento typ pracovnej pozície ste vykonávali na 5 miestach/u 5 zamestnávateľoch
Používanie preddefinovaných foriem na životopis môže byť nápomocné. Napríklad, forma nám môže akoby pripomenúť niektoré sekcie, alebo oblasti, na ktoré môžeme zabudnúť.
Neodporúčame písať „som komunikatívna“, ale skôr demonštrovať komunikatívnosť na konkrétnom príklade práce alebo pracovnej skúsenosti, vykonávanie ktorej komunikatívnosť je predpokladom
Pri zručnostiach nepíšte: Niečo, čo by ste neboli schopní vykonávať v deň nástupu do práce. Napríklad, nepíšte si, že ovládate francúzsky jazyk, ak ho neovládate na komunikatívnej úrovni. Ak v poslednej dobe venujete Vašu energiu a čas do učenia sa francúzskeho jazyka, vpíšte do sekcie „o mne“, alebo „koníčky“… Môžete sa dostať do nepríjemnej situácie. Píšte pravdivo. Niečo, v čom nie ste aspoň „mierne pokročilý“. Uvádzať „začiatočník“ je v podstate zavádzajúce. Začiatočník vo francúzštine môže znamenať, že ste sa začali učiť minulý týždeň a neviete prakticky nič, ale môže to tiež znamenať , že sa viete dohovoriť v obchode s potravinami. V princípe, snažte si prirpaviť životopis takým spôsobom, že poukážete na to, aký ste výnimočný/á, čo vás odlišuje od ostatných Pri vzdelaní: o nedávajte absolvovanie základnej školy – v zásade, každý absolvoval základnú školu. o ak máte bakalársky titul, uveďte, v akej oblasti, poprípade dajte tam aj tému Vašej záverečnej práce (zároveň majte na pamäti, že čokoľvek do životopisu napíšete, môže byť predmetom diskusie na pohovore)
Kolónka iné/ záujmy – dajte niečo, čo Vás odlišuje
Najčastejšie problémy so životopismi: Kompozícia: o to najdôležitejšie do prvej tretiny strany o prázdne plochy o umiestnenie textu príliš vľavo o výber fontu o farebnosť Obsah: o fotografia a niektoré osobné údaje (dátum narodenia…) o relevancia – komu je životopis určený? o málo informácií k jednotlivým pracovným alebo študijným skúsenostiam o email typu sialenakrava367@gmail.com nie je vhodný
Nasledujúca časť k vizuálnej úprave životopisov bola vytvorená na základe spätnej väzby sociálnej antropologičky Mgr. Kataríny Böhmovej, ktorá sa zaoberá UX dizajnom a aktívne aplikuje poznatky zo sociálnej antropológie vo svojej práci v Lighbting Beetle (https://www.lbstudio.sk/).
1. Navštívte stránku s ponukami študentských brigád. Náhodne si vyberte jednu z ponúk. V zmysle odporúčaní opísaných vyššie, pripravte životopis tak, aby čo najlepšie komunikoval s požiadavkami uvedenými v popise ponuky práce.
2. Študentka vo svojom životopise v kolónke “o mne” uvádza:
Som komunikatívna, milá, priateľská, rada pracujem v kolektíve.
Navrhnite spôsob úpravy životopisu v zmysle odporúčaní doktora Kovácsa.
3. Akú má podobu typický akademický životopis sociálneho antropológa/antropologičky? Vyhľadajte 10 voľne dostupných online životopisov a identifikujte témy a oblasti, ktoré sa v životopisoch akademikov opakujú. Aké ďalšie sekcie by ste pridali do životopisu akademika uchádzajúceho sa o ne-akademickú pozíciu?
Názov oblasti | Opis obsahu | Poznámka |
---|---|---|
Publikačná činnosť | zoznam publikácií | ———– |
Profesijná služba | opis pro-akademických dobrovoľných činností | ———– |
Granty | Zoznam získaných financií | ———– |
… | … | … |
… | … | … |
3. Otvorte ľubovoľný Microsoft Word document, napríklad nejaké zadanie, ktoré ste písali na jeden z Vašich kurzov. Podmienkou je, že dokument nesmie byť prázdny. Vyznačte tlačidlo ¶
, ktoré Vám zobrazí značky použitého formátovania. Zistite, čo vyznačujú nasledujúce znaky a vyplňte tabuľku:
➝
·
¬
■
¶
↵
⚓
......
::::::
Znak | Význam |
---|---|
➝ | ———– |
· | ———– |
¬ | ———– |
■ | ———– |
¶ | ———– |
↵ | ———– |
… | ———– |
… | ———– |
4. Vyberte si jeden z nižšie uvedených tutoriálov na tvorbu životopisov v rôznych prgramoch a vyskúšajte si vytvoriť Vaše CV:
Aby študenti/študentky získali z absolvovania odbornej praxi čo najviac, je potrebné pripraviť si Cieľ a plán praxe.
Vypracovanie cieľa a plánu praxe pomôže
ujasniť si, aké zručnosti študenti/študentky získavajú počas štúdia sociálnej antropológie
pomenovať, aké zručnosti môže získať odbornou praxou v danej partnerskej organizácii.
zlepší vyjednávaciu pozíciu študenta/študentky. *počas vykonávania odbornej praxe môže a aj nastali prípady, kedy podmienky výkonu odbornej praxe a jej náplň neboli dostatočne prediskutované. Následne, študent/ka sa ocitol/tla v situácii, kedy parnerská organizácia bezradne prisudzuje ad-hoc úlohy. Keď je cieľ a plán praxe jasne sformulovaný a a prediskutovaný s partnerskou organizáciou, je možné predísť mnohým problémom. Tak to platí vo všeobecnosti - stanovenie jasných podmienok - časových požiadaviek, náplň práce…. a podobne.
1. Pozorne si prezrite ponuku študentskej brigády nižšie:
SÚČASŤOU VAŠEJ PRÁCE BUDE
Predaj produktov a servis zákazníkom
Podieľanie sa na príprave marketingových aktivít
Práca s tovarom
Práca s pokladňou
Údržba čistoty na predajni
Komunikácia s kanceláriou
Čisto hypoteticky sa ako sociálni antropológovia/antropologičky uchádzate o danú pozíciu. V čom viete argumentovať, že vynikáte spomedzi iných kanditátov, ktorí nie sú antropológovia/antropologičky a prečo?
2. Vytvorte si zoznam absolvovaných alebo zapísaných kurzov a skúste sa zamyslieť nad obsahom - aké poznatky získavate? Akým spôsobom by mohli byť uplatniteľné v zamestnaní?
Pomôcka: Študijný plán ÚSA pred akademickým rokom 2022/2023
Názov kurzu | Ciele kurzu | Praktické poznatky/zručnosti |
---|---|---|
Príklad: Metódy terénneho výskumu | Naučiť sa základné etnografické metódy (zúčastnené pozorovanie, semi-štrukturované rozhovory) | nadväzovanie medziľudských vzťahov a budovanie vzájomnej dôvery, komunikácia s ľuďmi, schopnosť začleniť sa do komunity/sociálnej skupiny, trénovanie vnímavosti správania sa ľudí v sociálnych skupinách… |
doplň kurz | doplň ciele kurzu | doplň praktické poznatky/zručnosti |
… | … | … |
3. Príprava projektu terénneho výskumu má podobnosti s akýmkoľvek pracovným projektom. Zamyslite sa nad jednotlivými krokmi prípravy a realizácie projektu terénneho výskumu a aké zručnosti získavate.
4. Doplňte príklady, na základe čoho Nola (2003) usudzuje, že antropológovia a antropologičky sú zdatní/é v nasledujúcich zručnostiach:
Redding, T. (2013). Professional Training and Preparation. In R. W. Nolan (Ed.), The handbook of practicing anthropology (pp. 11–24). Wiley-Blackwell.
***Hodnotiaca správa***
Otázky hodnotiacej správy
Aká bola Vaša motivácia pri výbere daného pracoviska? (min 200-300 slov)
S akými cieľmi ste išli do praxe a ako sa Vám podarilo/nepodarilo naplniť stanovené ciele? (200-300 slov)
Čo ste sa počas praxe naučili? (200-300 slov)
Aké poznatky alebo zručnosti z výučby na vysokej škole ste využili? (200-300 slov)
Aké poznatky alebo zručnosti z výučby na vysokej škole Vám chýbali? (200-300 slov)
Prispeje absolvovaná prax k výberu zamestnania po skončení školy, ak áno, ako? (200-300 slov)
Čo si z praxe odnášate? (200-300 slov)
Ako celkovo hodnotíte svoju prax? (200-300 slov)
Čo by ste poradili študentom/študentkám, ktorí/é idú na prax po prvýkrát? (100 slov)
Odpočet odpraxovaných hodín Na uznanie kreditov za predmet odborná prax je potrebné absolvovať 60 hodín praxe vo vybranej partnerskej organizácii.
Je zodpovednosťou študenta/študentky zaznamenávať si, koľko hodín odpracoval/a a akým aktivitám sa venoval/a.
Aj keď mnohé partnerské organizácie si budú viesť údaje o počte odpraxovaných hodín študentov/študentiek, FSEV UK od nich nebude vyžadovať tieto údaje.
Príklad evidovania odpracovaných hodín
Dátum | Počet odpraxovaných hodín | Opis aktivity |
---|---|---|
… | … | … |
Akademický rok | Plán činnosti | Výsledok |
---|---|---|
2022/2023 | optimalizácia implementácie | zmena informačného listu |
zber dát: spokojnosť a podnety študentov/študentiek | prehodnotenie podnetov | |
zber dát: spätná väzba partnerkých organizácií | prehodnotenie podnetov | |
2023/2024 | zavedenie inštitútu študentského mentorstva | zmena informačného listu |
Z hľadiska udržateľnosti inštitútu odbornej praxe na ÚSA je potrebné zabezpečiť potrebné personálne kapacity na zabezpečovanie jej chodu. Odborná prax ÚSA je v súčasnosti vedená vo forme odborných kurzov v “hodnote” 6 ECTS kreditov. Avšak, práca zabezpečenia odbornej praxe ďaleko presahuje rozsah činností a časovú záťaž štandardných kurzov.
Štandardný postup pri zabezpečení spolupráce vyžadoval približne 8 komunikačných výmen s každou partnerskou organizáciou.
V tabuľke nižšie uvádzam približný odpočet hodín na zabezpečenie spolupráce s 20 partnerskými organizáciami.
Súčasné nastavenie kurzu spočíva v infividuálnych konzultáciách so študentmi/študentkami. Tento spôsob implementácie je však neefektívny. Kombinácia osobných konzultácií a občasných stretnutí je omnoho efektívnejšia.
Je potrebné zistiť, čo presne viedlo študentov/študentky k snahe o uznanie ich brigád za odbornú prax: - strach z prekročenia vlastnej komfortnej zóny - očakávania, že majú “mrznúť” vonku a robiť dotazníkové výskumy - strach, že majú predviesť zručnosti hodné absolventa/absolvetnky
Výskumy jendoznačne ukazujú, že finančné ohodnotené stáže majú pozitívny vplyv na motiváciu študenta/študentky, jeho/jej výkon a tiež s ohodnotením počas budúcej práce. Niektoré štúdie vyslovene nabádajú k ukončeniu spolupráce s takými organizáciami, ktoré neposkytujú fiančné ohodnotenie študentom/študentkám za svoju prácu ().Je niekoľko možností kompenzácie alebo odmeny pre študenta/študentku. Napríklad, prideľovanie študentom/študentkám stravné, či preplácanie úhrady na cestovanie.
Výsledky medzinárodného prieskumu uplatnenia študentov/študentiek sociálnej antropológie poukazujú na dôležitosť mentorstva či poradenstva pre študentov/študentky v úspešnosti hľadania si práce (Redding 2013:19).
Mentorstvo na ÚSA by mohol vykonávať absolvent/absolventka odbornej praxe. Odmenou za túto prácu by mohlo byť získanie ECTS kredity vo výške kreditov voliteľného kurzu. Výber mentora by podliehal výberovému procesu.
Príklady náplne práce mentora:
asistencia pri výbere z ponúk praxe,
poradenstvo pri tvorbe životopisu a harmonogramu disponibility na prax,
aktívne šírenie informácie o podmienkach a výhodách absolvovania odbornej praxe na formálnych a neformálnych stretnutiach,
oslovovanie študentov/študentiek na zápise do nového akademického roka,
informovanie študentov/študentiek stredných škôl o odbornej praxi počas dní otvorených dverí,
zorganizovanie účasti študentov/študentiek na networkingových eventoch.
Niektoré partnerské organizácie by radi poskytovali odbornú prax, no pri jej plánovaní často prídu na to, že nemajú personálne kapacity na vytvorenie vhodného prostredia na odbornú prax.
Alternatívnym riešením by mohla byť odborná prax formou job-shadowingu.
V ponukae praxe by mali byť také možnosti, ktoré by si študent/študentka sám nemal byť schpný/á zorganizovať.
Aj keď krátky dotazník spätnej väzby už bol zavedený počas praxe, je potrebný systematicky monitorovať vyplv odbornej praxe na uplatniteľnosť na trhu práce. Ako ukázali Silva et al. (2016), je potrebné nie len získavať informácie o dojmoch a predstavách, ale najmä o reálnom dianí.
Zoznam partnerských organizácií v akademickom roku 2022/2023:
Názov | Značka/stratka | webové sídlo | |
---|---|---|---|
1 | African-Slovak Union | ASU | https://www.asu.sk/ |
2 | Bratislava Policy Institute | BPI | https://www.bpi.sk/ |
3 | Centrum pre európsku politiku | CEP | https://www.cep.sk/ |
4 | Centrum pre výskum etnicity a kultúry | CVEK | http://cvek.sk/ |
5 | Galéria mesta Bratislavy | GMB | https://www.gmb.sk/ |
6 | Inštitút Mateja Bela | IMB | https://imb-bmi.org/ |
7 | Inštitút pre verejné otázky | IVO | https://www.ivo.sk/92/sk/uvod |
8 | Mareena | https://mareena.sk/ | |
9 | Metropolitný inštitút Bratislavy | MIB | https://mib.sk/ |
10 | Múzeum židovskej kultúry | https://www.snm.sk/muzea-snm/muzeum-zidovskej-kultury/muzeum-zidovskej-kultury/o-muzeu | |
11 | Nadácia Milana Šimečku | NMŠ | https://www.nadaciamilanasimecku.sk/ |
12 | Nadácia otvorenej spoločnosti | OSF | https://osf.sk/ |
13 | Nadácia PONTIS | https://www.nadaciapontis.sk/ | |
14 | Národné osvetové centrum | NOC | https://www.nocka.sk/ |
15 | Vjecna | https://sk-sk.facebook.com/Vjecna/ | |
16 | Slovak Governance Institute | SGI | https://www.governance.sk/ |
17 | Slovenské národné stredisko pre ľudské práva | SNSLP | https://www.snslp.sk/ |
18 | Post Bellum SK | https://www.postbellum.sk/ | |
19 | Ústredie ľudovej umeleckej kultúry | úľuv | http://www.uluv.sk/ |
20 | Ústav pamäti národa | ÚPN | https://www.upn.gov.sk/ |
Akademická dráha Akreditácia .https://saavs.sk/sk/
Akreditačná agentúra “Agentúra je verejnoprávna inštitúcia, ktorá vykonáva činnosť externého zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania a má sídlo v Bratislave.” https://www.minedu.sk/slovenska-akreditacna-agentura-pre-vysoke-skolstvo/
slúži na odlíšenie právnických osôb.
IČO sa prideľuje aj fyzickým osobám - podnikateľom (napr. živnostníkom). Podľa identifikačného čísla možno nájsť určitú obchodnú spoločnosť, či inú právnickú osobu aj v prípade, ak došlo k zmene jej obchodného mena, resp. názvu alebo sídla.
Prvých 7 číslic je poradovým číslom, posledná ôsma číslica má charakter kontrolného kľúča. Je nemenné počas celej doby právnej existencie právnickej osoby a fyzickej osoby vedenej v registri organizácií.
IČO prideľuje orgán štatistiky https://sk.wikipedia.org/wiki/Identifika%C4%8Dn%C3%A9_%C4%8D%C3%ADslo_organiz%C3%A1cie
Neziskový sektor :
Organizačná štruktúra :
Partnerská organizácia :
Štátne inštitúcie :
Študijný program :
Študijný odbor :
Verejné inštitúcie :
Bakker, L., Cohen, M., & Faaij, W. (2021). Anthropologists wanted: Why organizations need anthropology. Amsterdam University Press.
Hasbrouck, J. (2018). Ethnographic thinking: From method to mindset. Routledge.
Hawvermale, Erica M, Shannon Cronin, Kayla Davis, Janice Byth, Brynn Torres, Gi Giamarqo, Sarah Stutts, Leyla Koyuncuoglu, and Ky Burke. 2021. The Face of Anthropology One Decade Later: Anthropology Master’s Reflections on Education, Careers, and Professional Organizations Then and Now. 2019 American Anthropology Master’s Career Survey. Arlington, VA: American Anthropological Association https://s3-us-east-2.amazonaws.com/napa-media-folder/wp-media-folder-napa/wp-content/uploads/pdf-files/The-Face-of-Anthropology-One-Decade-Later-Revised-02082020.pdf.
Nolan, R. W. (Ed.). (2013). The handbook of practicing anthropology. Wiley-Blackwell.
Nolan, R. W. (2017). Using anthropology in the world: A guide to becoming an anthropologist practitioner. Routledge.
Názov organizácie | Značka/skratka | Webové sídlo |
---|---|---|
National Association for the Practice of Anthropology | NAPA | https://practicinganthropology.org/ |
EPIC | ———– | https://www.epicpeople.org/ |
Aký je rozdiel medzi odbornou stážou a študentskou brigádou? Odborná stáž nie je študentskou brigádou. Je zásadný rozdiel v prístupe firiem v poskytovaní študentských brigád a odborných stáží.
Ja už brigádu mám. Nevidím dôvod stážovať v inej organizácii
Spätná väzba od študentov a študentiek (Odborná prax FSEV UK): https://forms.office.com/e/w8NS1FpLBH
Milé študentky a študenti,
verím, že v tých dňoch finalizujete záverečné hodnotiace správy. Len pripomínam, že spätnú väzbu a návrh hodnotenia od Vašich mentorov a mentoriek očakávam do 7.2.2023, tak sa prosím snažte dodať im všetky potrebné podklady v dostatočnom predstihu. Prosím, kontaktujte ma, ak máte nejaké nejasnosti ohľadom záverečnej hodnotiacej správy.
Dúfam, že pre každého z Vás mala odborná prax nejaký prínos a že ste sa niečo nové naučili. Z konzultácií a z rozhovorov s niektorými z Vás však viem, že nie vždy tie skúsenosti boli najlepšie. Práve preto som pripravila tento dotazník spätnej väzby: https://forms.office.com/e/w8NS1FpLBH
Tento dotazník slúži ako spätná väzba na Vaše osobné skúsenosti s absolvovaním praxe a zároveň dáva priestor na vyjadrenie, akým spôsobom možno nastaviť program odbornej praxe lepšie a efektívnejšie.
Vaše odpovede budú nápomocné aj napríklad v tom, či naďalej aktívne spolupracovať s danou partnerskou organizáciou v budúcnosti, respektíve, na čom by bolo vhodné popracovať alebo ako Vás lepšie pripraviť na prax a následne trh práce.
Vyplnenie dotazníka by Vám nemalo zabrať viac ako 5-10 minút.
Vopred Vám ďakujem za Vaše odpovede a komentáre.
Milé študentky a študenti,
len pripomínam, že termín, dokedy majú mentorky/mentori z partnerských organizácií zaslať spätnú väzbu a návrhy na výkon Vašej práce v rámci odbornej praxe je xx.xx.202x. To znamená, že partnerské organizácie musia mať dostatok času na prečítanie Vašej záverečnej hodnotiacej správy. Zatiaľ evidujem 8 z 30 hodnotiacich správ.
Prajem pekný deň, Meno Priezvisko
Dobrý deň,
v prvom rade by som sa Vám chcela veľmi pekne poďakovať za spoluprácu v poskytovaní odbornej praxe pre našich študentov a študentky.
Blížime sa k záveru semestra, kedy študenti/študentky majú mať absolvovaných 60 hodín praxe a majú napísať záverečnú správu.
Akonáhle študenti/študentky napíšu záverečnú správu, pošleme ju mentorom/mentorkám z partnerských organizácií poskytujúcich odbornú prax. Mentori/mentorky majú právo záverečnú správu komentovať, môžu tiež pripísať vlastné pozorovania, odporúčania, a spätnú väzbu pre študenta/študentku, ktorý/á u nich absolvoval/a prax a tiež navrhnúť známku. Čiže, proces nebude pre Vás náročný na čas – v princípe Vám bude stačiť prečítať si záverečnú správu študenta/ky a navrhnúť známkovanie (bližšie informácie k známkovaniu Vám príde osobitne aj so záverečnou správou).
V nasledujúcom semestri proces odbornej praxe naďalej pokračuje, s tým, že niektoré procesné úkony sme sa snažili zjednodušiť – azda najväčším problémom bolo zabezpečenie podpísania 3-stranných zmlúv. Na dekanáte to z kapacitných dôvodov nestíhali a došlo v niektorých prípadoch k výrazným omeškaniam, za čo sa Vám ospravedlňujem.
Ak už teraz viete o konkrétnych ponukách odbornej praxe vo Vašich organizáciách a potrebujete stážistov skôr ako vo februári, neváhajte ma prosím kontaktovať, aby som dané pozície vedela ďalej komunikovať.
S akýmikoľvek otázkami sa prosím obráťte na mňa alebo na kolegyňu (ines?) herćan.
V neposlednom rade všetko dobré v Novom Roku 2023 a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
S pozdravom,
Meno Priezvisko
Milé kolegyne a kolegovia,
v najbližších dňoch Vám budú naše stážistky a stážisti zasielať svoje záverečné hodnotiace správy a odpočet odpraxovaných hodín. V prílohe tohto emailu je znenie zadania s otázkami, ktoré majú študentky/študenti vypracovať. Verím, že vypracované správy budú užitočné aj pre Vaše organizácie a vnútorné nastavenia odbornej praxe.
Prílohou k záverečnej hodnotiacej správe má byť tiež odpočet k 60 hodinám praxe – študenti/ky dokumentujú aktivity a úlohy, ktoré vykonávali, a na ktorých pracovali (60 hodín praxe je minimum na uznanie predmetu Odborná prax).
Po obdržaní týchto dokumentov Vás poprosím o nasledovné:
Termíny
• Vaše hodnotenia budem potrebovať najneskôr 7.2.2023.
Niekoľko komentárov k hodnoteniu
• Pri hodnotení Vás prosím prihliadať najmä na pokroky študenta/študentky, vynaložené úsilie, výsledky. Nepredpokladá sa, že študenti/študentky majú mať špecifickú výbavu mäkkých zručností alebo komplexné znalosti o projektoch partnerskej organizácie pri nástupe na odbornú prax – skôr tu ide o to, či sa študenti/študentky niečo naučili, či dodržiavali termíny, podieľali sa na úlohách v zmysle dohody, či vypracovali Vami pridelené úlohy. • Ak nebudete nejakým spôsobom komentovať odpočet 60 hodín praxe, budeme to automaticky vnímať tak, že potvrdzujete, že daná študentka/študent reálne odpracoval/a 60 hodín vo Vašej organizácii. • Študentkám/študentom bude sprostredkovaná záverečná správa s Vašimi komentármi, nie však Váš návrh známky. • Známkovanie – pri hodnotení navrhnite známku: A (100-91%, výborne – vynikajúce výsledky), B (90-81%, veľmi dobre – nadpriemerný štandard), C (80-73%, dobre – bežná spoľahlivá práca), D (72-66%, uspokojivo – prijateľné výsledky), E (65-60%, dostatočne – výsledky spĺňajú minimálne kritériá), Fx (59-0%, nedostatočne – vyžaduje sa ďalšia práca navyše)
Krátka rekapitulácia:
Stážistky/stážisti Vám zašlú email s vypracovanou záverečnou hodnotiacou správou a odpočtom odpraxovaných hodín (v kópii emailu musí byť odbornaprax_usa@fses.uniba.sk alebo dasa.bombjakova@fses.uniba.sk ).
Vy okomentujete záverečnú hodnotiacu správu a navrhnete hodnotenie/známku.
Váš návrh hodnotenia a komentáre pošlete na odbornaprax_usa@fses.uniba.sk.
V prípade akýchkoľvek otázok ma prosím neváhajte kontaktovať.
Ďakujem za spoluprácu,